PANTEX TYSON

 

 

BITASON DAMLA 10 ML
Ürün Adı : BITASON DAMLA 10 ML
Ürün Kodu : 136

BİTASON (DIŞ PARAZİT İLACI) 10 ML DAMLA

Güvercinlerde görülen bit, pire ve kene türlerine karşı etkilidir. Özellikle bit için oldukça iyidir. Güvercinlerin yanı sıra muhabbet kuşu, kanarya, keklik, bıldırcın, tavuk, horoz, hindi gibi bütün kümes ve kafes kuşlarında güvenle kullana bileceğiniz çok etkili bir dış parazit kovucu ve öldürücü bir ilaçtır.

Formülünde 5mg İvermectin ve Triethanolamine etken madde bulunur. Dış parazitleri önlemek ve yok etmek amacı ile kullanılır.

 KULLANIM ŞEKLİ

 Kuşunuzun ense tüyleri aralanır ve ense derisinin üzerine 1 damla ilaç damlatmak suretiyle uygulanır.

TEDAVİ SÜRESİ:

 Dış parazit gözlemlediğiniz ve sürekli kaşınan tüy kabartan kuşlarda  haftada 2 gün Sağlıklı kuşlarda önleyici olarak Haftada 1 gün kuşların ensesine damlatılmalıdır.

 

NOT: Hayvanlarda dış parazit gördüğünüzde Kümesinizi ve kümes içerisinde kullanılan bütün ekipmanlar  (yuvalık, tünekler, yemlik, suluk) yıkanarak dezenfekte edilmelidir. Kuşlarınızı sık sık banyo yaptırmalısınız.

 

DIŞ PARAZİTLER

Güvercinlerin dış parazitlerinden en önemlileri bitler, pireler ve uyuz böcekleridir. Hayvanlara rahatsızlık verirler, zayıf düşürürler.

Bitler

Baş biti, vücut biti, kanat biti diye yaşadığı bölgeye göre ayırıyoruz.

Baş biti çoğaldığı zaman hayvanı öğle rahatsız eder ki hayvan yem yiyemez, uyuyamaz. Düşkünleşir verimi azalır.

Kanat biti çok küçüktür. İnce tüyleri yerler. Sarı renkli esmer yeşilimsidir. Fazla rahatsızlık vermezler.
En yaygın ve en önemli olanı kırmızı tavuk biti denenidir. Kümeslerde güvercinlerde çok bol görülür. Armut biçiminde, kırmızımtırak siyah-kırmızı renktedir. Genç hayvanları çok severler. Hayvanı müthiş rahatsız ederler. Kaşındırırlar. Hem de bolca kan emerler. Eğer çok sayıda olurlarsa, genç kanatlıları 8-10 günde öldürürler.

Pireler

Bunlar da kanatlılara rahatsızlık verirler. Sayıları çoğaldıysa, mücadele etmek gerekir.

Keneler

Aslında güvercinlere ait olan bir kene cinsi tavuklarda da görülür. Yassıdırlar. Geceleri tavuklardan kan emerler. Bir defa kan emdi mi, 4-5 sene kan emmeden yaşayabilirler.
Fazla sayıda olunca, tavukları kansız bırakır. Şiddetli kaşıntı yapar. Bulaşıcı tavuk hastalıklarını taşıdıkları için zararlıdırlar.

Uyuz böcekleri

Tavuklarda uyuz hastalığına yol açarlar. İki çeşit uyuz böceği vardır:

1- Kireç ayak uyuz böceği

Kanatlıların ayaklarında kireçlenme yapar. Onun için bu adı alır. Parazit kireçli kabuklar yapar, bunun altından cildi deler, iltihap meydana getirir. Topallık vardır. Ayaklar anormal bir görünüm alır.

2-Vücut uyuz böceği

Kanatlıların tüylerinin diplerinde yaşar. Tüyleri döker, deride iltihaplanma yapar. Şiddetli kaşıntı ile hayvanı rahatsız eder.

DIŞ PARAZİTLERE KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLER

Kilo kaybına sebep olurlar.

1)-Kuşlarınızı yerde yemlemeyiniz. özel hazırlanan yemlikler kullanınız. 


2)- Suluklarınız da aynı şekilde içine dışkı bulaşmayacak biçimde korunaklı olmalıdır.


3) -Kuşlarınızın yemlik ve sulukları, başka kuşların kullanımına açık olmayacak şekilde bulundurulmalıdır. 


4)- Salmanızı ve salma içi ekipmanlarınızı sık ve düzenli aralıklarla temizleyiniz. temizleme sırasında dezenfektan ilaçlar kullanmak uygundur. Çamaşırsuyu da iyi bir dezenfektan görevi görür. Ayrıca salmanın içinin havadar olmasına özen gösteriniz. 


5)- Salmanızda rutubet olmamalıdır. Islak ortam bir çok mikrobun barınması ve parazitlerin yumurtalarının gelişimi için oldukça uygun bir zemin yaratmaktadır. Salma tabanına kum sermeyiniz. Salma tabanındaki kum, mikrop ve parazitler için iyi bir barınma ve gelişme ortamı sağlar. 


6)- Salmanızı, içine her tür parazitin, sineğin, böceğin vb girmesini engellemek amacı ile uygun gözenekli kafes teli kullanarak yalıtınız. 


7) -Kuşlarınızın diğer kuşlarla temas etmemelerine dikkat ediniz. 


8) -Güvercinlerinizi sık sık genel sağlık kontrolünden geçiriniz. Bu kontrol sırasında olması muhtemel tüm hastalıkların belirtilerini inceleyiniz ve dış parazit taşıyıp taşımadıklarını gözleyiniz. 


9)- Salma içini belli aralıklarla parazit öldürücü ilaçlarla ilaçlayınız. 


10)- Kuşlarınıza haftada birkaç kere banyo yaptırınız. Banyo sularına parazit önleyici ve koruyucu ilaçlar karıştırınız.

"BITASON DAMLA 10 ML" ürünü ile ilgili mesajınız :
* Lütfen yorum yaparken toplumsal kuralları dikkate alınız.
Yorumlar
necotura 09.06.2019 17:34:02
Çocuklarda telek bitleri vardı kullandım mükemmel sonuş verdi ancak devamlılık çok önemli ara vermeden yapıp kökünü kurutmak lazım. haşere için bitazol biçilmiş kaftan. tebrikler
Misafir 16.08.2019 14:40:34
Kussepeti.com biz çok kullanıyoruz ve oldukça memnunuz. Herkese tavsiye ederiz.
Misafir 16.08.2019 15:45:48
Kussepeti.com biz çok kullanıyoruz ve oldukça memnunuz. Herkese tavsiye ederiz.
Misafir 28.03.2020 12:44:14
Kuşlara önceden denediğimiz hiç bir ilaç fayda etmemişti daha sonra bitasonu bulduk ve uyguladık ilk seferde temizledi.gerçekten mükemmel ilaç teşekkürler tyson
Misafir 28.03.2020 12:44:53
Kuşlara önceden denediğimiz hiç bir ilaç fayda etmemişti daha sonra bitasonu bulduk ve uyguladık ilk seferde temizledi.gerçekten mükemmel ilaç teşekkürler tyson
Misafir 26.11.2019 14:31:20
<a href="https://elimite2.com/">elimite generic</a>